Home / Malowanie drewna – wskazówki

Malowanie drewna – wskazówki

Malowanie drewna na zewnątrz

Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które pomogą Ci uzyskać jak najlepsze, długotrwałe rezultaty. Z farbami Moose Färg malowanie drewna na zewnątrz będzie łatwe i przyjemne, a efekty będą cieszyć oko przez wiele lat.

Chcesz pomalować drewno znajdujące się na zewnątrz? Odkryj nasze produkty

Przeczytaj opinie naszych klientów, którzy skorzystali z farb Moose Färg: Opinie Klientów

malowanie drewna

Jak przygotować podłoże

1) Dobrze przyjrzyj się powierzchni. Najpierw usuń luźne części lakieru. Możesz to zrobić, szlifując powierzchnię lub użyć w tym celu zmywacza do farby. Następnie odtłuść powierzchnię drewna na przykład przy użyciu przyjaznego dla środowiska mydła z oleju lnianego Moose Polarsken. Usuniesz w ten sposób brud i tłuszcz oraz zapewnisz dobrą przyczepność farby do drewna.

2) Po usunięciu starej warstwy farby jest czas na szlifowanie. Solidnie wyszorowana powierzchnia gwarantuje lepszy efekt.

Uwaga: jeśli drewno jest bardzo świeże albo zaimpregnowane, zawsze będą wypływać z niego soki. To w znacznym stopniu zmniejsza przyczepność farby, dlatego lepiej jest dokładnie wysuszyć świeże drewno (może to potrwać kilka tygodni, czasem do miesiąca). Dotyczy to zwłaszcza impregnowanego drewna. Przy użyciu narzędzi do pomiaru wilgotności, profesjonaliści mogą określić zawartość wilgoci w drewnie. My zalecamy 17.5%, co zwykle ma miejsce w przypadku drewna suszonego na zewnątrz przez 2-3 miesiące.

Nakładanie farby

Farby Moose Färg są jednocześnie podkładem. Dlatego pierwsza warstwa farby pełni jednocześnie funkcję podłoża.

Po nałożeniu podkładu powinieneś nanieść co najmniej 2 kolejne warstwy. Potem czas na warstwę wykończeniową. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw nie należy ścierać powierzchni. Minimalna temperatura wymagana podczas malowania to 13 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura będzie niższa, to farba będzie wysychać zbyt wolno.

malowanie drewna na zewnatrz

Ogrodzenie w kolorze Skåne gul

Malowanie drewna i innych powierzchni

Farba Moose F jest idealna do gładkiego, struganego drewna, jakiego często używamy w Polsce. Także w przypadku zaimpregnowanego, pomalowanego lub bejcowanego drewna, farba Moose F zapewnia najlepsze rezultaty. Malowanie drewna z farbą typu F jest bardzo łatwe, o ile powierzchnia została wcześniej odpowiednio przygotowana.

Farbę Moose F można także stosować na betonie albo ceramice glinianej (np: doniczki). W zakresie malowania kamiennych ścian zewnętrznych nie mamy zbyt wiele doświadczenia. Dlatego sugerujemy, by w takim przypadku nie stosować tej farby. Natomiast jeśli chcesz nadać kamiennej ściance w ogrodzie rustykalny wygląd, to tutaj farba Moose F sprawdzi się idealnie.

Czas schnięcia farby

Temperatura i wilgotność odgrywają zasadniczą rolę podczas suszenia. Do całkowitego wyschnięcia farby potrzebne są ok. 2 dni. Jeśli oba dni są suche, to nie ma najmniejszego problemu. Jeżeli jednak w tym czasie spadnie deszcz, to cały proces się wydłuży. Farba jest całkowicie wodoodporna i utwardzona po ok. tygodniu od malowania. To dotyczy wszystkich rodzajów oferowanych przez nas farb. Farba może na początku wchłaniać wilgoć i lekko mięknąć. Wystarczy jednak pozostawić ją do ponownego wyschnięcia, a wszystko wróci do normy.

W przypadku temperatury poniżej 15 °C cały proces się wydłuża. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 ºC, odłóż malowanie na później.

Masz dodatkowe pytania? Wyślij do nas wiadomość e-mail.

Chcesz zamówić nasz produkt? Kliknij tutaj

Potrzebujesz osobistej porady? Wyślij nam e-mail: [email protected]

Zobacz również instrukcję wideo

Złóż wniosek o naszą bezpłatną kartę kolorów.