Home / Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Czy Moose Färg to farba naturalna?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co dla Ciebie oznacza, że coś jest “naturalane”. Niektóre naturalne farby składają się z czystych substancji, które jednak mogą być równie toksyczne, jak te używane w innych farbach. Produkty Moose Färg bazują na (przetworzonym) oleju lnianym i innych olejach roślinnych, a pozostałe składniki są w większości pochodzenia naturalnego. Są to na przykład pigmenty ziemi stosowane w kolorach czerwonym, czarnym, białym i żółtym. Innymi słowy, Moose Färg nie jest farbą w 100% naturalną, ale nie zawiera żadnych szkodliwych substancji i ulega degradacji w środowisku.

Czy w ofercie Moose Färg znajduje się kolor Falu Röd?

Tak, nasz kolor “szwedzka czerwień” to oryginalny kolor falu röd używany w Szwecji od wieków. Pigment falu röd to zasadniczo tlenek żelaza i zawdzięcza on nazwę swojemu pochodzeniu. Kolor Falu röd jest efektem procesu przetwarzania tlenku. Początkowo kolor jest żółty, ponieważ wodorotlenek żelaza jest żółty. Po utlenieniu staje się pomarańczowy, a następnie czerwony, ponieważ większa część substancji jest przekształcana w tlenek żelaza 2.

Dalsze utlenianie zamienia materiał w tlenek żelaza 3, który jest czarny. Jest to również kolor bardzo często używany w Szwecji.

Czy kolor szwedzka czerwień Moose Färg zawiera ołów?

Nie, wszystkie nasze farby są całkowicie bezołowiowe. Farba Moose Färg  w kolorze szwedzka czerwień nie zawiera ołowiu, w przeciwieństwie do niektórych produktów nadal sprzedawanych w Szwecji.

Czy Moose Färg to farba ekologiczna?

To trudne pytanie, bo zależy od Twojego spojrzenia na temat ekologii… Farby Moose Färg nie zawierają toksycznych ani niebezpiecznych substancji. Można je jeść, choć oczywiście tego nie zalecamy 😉 Ale spożycie farby w niewielkiej ilości nie zaszkodzi zdrowi w żadnym stopniu. Testowaliśmy to na sobie. Utylizacja naszych produktów nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego naszym zdaniem farby Moose Färg można nazwać farbami ekologicznymi.

Czy Farby do drewna Moose Färg są matowe? Czy błyszczące?

Wszystkie farby do drewna naszej marki gwarantują całkowicie matowy efekt.

Czy farby Moose Färg przepuszczają powietrze?

Tak, produkty Moose Färg (farby typu S, F, Dimma i Storuman Skydd), to farby oddychające. Zawierają minimalną ilość ciał stałych i wysychający olej, dzięki czemu para wodna jest przepuszczana przez farbę. Farby gwarantują drewnu ochronę wodoodporną. Wszystkie wymienione rodzaje farb można stosować na każdym rodzaju drewna, w tym na cedrze kanadyjskim, sośnie oregońskiej czy innych trudniejszych podłożach. Nasze farby można także stosować do tapet wewnętrznych, sztukaterii i kamienia (dla pewności, zapytaj najpierw o radę!).

Czy można użyć farb Moose Färg na wcześniej pomalowanym drewnie?

W większości przypadków użycie farb Moose F i Moose RDM na już pomalowanym drewnie nie stanowi problemu. Jednak upewnij się, że powierzchnia została odpowiednio przygotowana. Odradzamy nakładanie naszej farby na powierzchnie pomalowane grubymi warstwami farby akrylowej. Przeczytaj także nasze wskazówki na temat wcześniej malowanego drewna.

Jak długo schną farby do drewna Moose Färg?

Czas schnięcia farby do drewna zależy od temperatury, wilgotności powietrza i powierzchni. Farby Moose Färg są rozcieńczane wodą, więc musi ona odparować, aby pomalowana warstwa się utwardziła. W temperaturze 20 C, farby Moose Färg są gotowe na nałożenie kolejnej warstwy po około 4-8 godzinach. Jeśli malowana powierzchnia wchłania wodę, proces może potrwać krócej. Warstwa farby Moose Färg jest całkowicie sucha i wodoodporna po 1 tygodniu. Przy niższych temperaturach i wyższej wilgotności, czas schnięcia może się wydłużyć. Nie zalecamy, aby malować w temperaturze poniżej 13 C.

Czy Moose Färg oferuje farby na bazie wody?

Tak, wszystkie farby marki Moose Färg są tworzone na bazie wody. Dlatego można je rozcieńczać wodą.

Czy farby Moose Färg zawierają rozpuszczalniki?

FarbyMoose Färg zawierają minimalną ilość lotnych substancji organicznych (VOS): <3 g / l. Znajduje to swoje źródło w zastosowaniu przez nas pigmentów. Farba bazowa zawiera 0 g / l. Moose Färg jest zatem farbą prawie bezrozpuszczalnikową.

Potrzebujesz osobistej porady? Wyślij nam e-mail: [email protected]

Zobacz również instrukcję wideo

Złóż wniosek o naszą bezpłatną kartę kolorów.