Home / Szwedzka farba do drewna

Szwedzka farba do drewna

Szwecja to bez wątpienia jedno z niewielu miejsc na świecie, w których ludzie wiedzą, jak należy obchodzić się z drewnem.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że ludzie budują tam drewniane domy od lat. W rezultacie zmiennego i ponurego klimatu, muszą malować je regularnie na nowo. Ponadto, Szwedzi mają tradycję zdobienia domów unikalnymi kolorami i są mistrzami stylowych projektów, które charakteryzują się zaawansowanymi przestrzennymi efektami światła i barw. To właśnie tutaj, na bazie długoletniej tradycji, powstała matowa oddychająca szwedzka  farba do drewna Moose Färg.

Szwedzka farba: dziedzictwo wieków

Początki Moose Färg (tłumaczenie: Farba łosia) sięgają obszarów wydobycia rud koperkowych w środkowej Szwecji. To tutaj ten rozpoznawalny czerwony pigment został użyty po raz pierwszy,
kiedy stał się dostępny jako produkt uboczny wydobycia rudy. Zasadniczo jest to tlenek żelaza i oprócz niskiego kosztu i przyjemnego koloru, okazał się również bardzo skuteczny w konserwacji drewna. Pigment wraz z recepturą na bazie mąki pszennej i żytniej, wody i oleju lnianego nadał tej szwedzkiej farbie do drewna wyjątkową skuteczność. Struktura otwarta na parę sprawia, że drewno pozostaje oddychać i nie staje się zbyt wilgotne. Z drugiej strony, nadmiar wody pozostaje na zewnątrz, a powierzchnia zostaje odświeżana przez naturalną erozję.

Król Johan, współwłaściciel kopalni, polubił kolor tak bardzo (przypominał mu czerwone cegły rodzinnego domu), że zaczął używać go do wszystkich swoich budowli. Potem przekonał lokalnych szlachciców, że to jest kolor, który król oczekuje widzieć.  Niewątpliwie, typowy szwedzki czerwony kolor jest w tej chwili znakiem rozpoznawalnym wszystkich skandynawskich krajów (które były kiedyś w dużej mierze pod rządami domu królów Wazy).

 

Obejrzyj nasz film:

 

Szwedzka farba Moose F jest przeznaczona do wszystkich typów drewna

Struktura drewna pozostaje widoczna, a sama farba się nie łuszczy. Ponadto pomalowana powierzchnia zyskuje wyjątkowy matowy wygląd. Po nałożeniu farby, na powierzchni nie tworzy się widoczna warstwa, jak w przypadku innych farb. Do wszystkich rodzajów drewna malowanego, impregnowanego, zakonserwowanego i struganego.

Co istotne, farba jest wolna od lotnych związków organicznych i oczywiście rozcieńczalna. Farba ma przyjemny zapach i jest łatwa w użyciu. Nowoczesny produkt z wiekową historią.

Jeśli chcesz przetestować kombinację kolorów szwedzkiej farby Moose Färg, kliknij: testy kolorów

Do malowania surowego drewna wybierz farbę Moose S

Oryginalna “schlamfärg”: szwedzka farba do drewna oparta na tradycyjnej recepturze na bazie oleju lnianego i mąki pszennej. Jest to trwała i łatwa w użyciu farba przeznaczona do malowania drewna znajdującego się na zewnątrz.

Ten typ farby nie nadaje się do szlifowanego drewna – w takim wypadku należy wybrać farbę typu F.

Farba Moose RDM Swedish stworzona do malowania mebli oraz profesjonalnego użytku

Ten typ farby jest idealny do malowania mebli, ram okiennych albo drzwi. Ponieważ jest to farba o wyższej zawartości części stałych, zapewnia ona lepsze pokrycie dla powierzchni, które częściej będą dotykane przez domowników.

Farba do drewna Moose Färg jest dostępna także w typowych szwedzkich kolorach

Sprawdź pełną ofertę naszych farb w tym miejscu

szwedzka farba

Potrzebujesz osobistej porady? Wyślij nam e-mail: [email protected]

Zobacz również instrukcję wideo

Złóż wniosek o naszą bezpłatną kartę kolorów.